Slovenská (vrábeľská) stálica PEORTH holdujúca melodickému death metalu je v pomyseľom metalovom priestore už od roku 2002. Ako každá iná banda, aj táto počas rokov prešla rôznymi obmenami v rámci zostavy a rovnako sa tak vykryštalizoval aj ich hudobný smer, ktorého základ však vždy tvoril a aj naďalej tvorí melodický death metal.
Pred pár dňami vydala kapela v poradí štvrtý radový album s názvom „(De)formation“, ktorý vznikal v priebehu rokov 2019 až 2023, pričom v tomto roku sa PEORTH zavrel do štúdiových priestorov a začal album nahrávať. Jeho finálna výroba bola náročná (covidové obdobie pre kapelu znamenalo okrem iného zavretie priestorov skúšobne, prišli do toho aj vážne zdravotné problémy zakladajúceho člena kapely a podobne), no o to väčšia radosť je z toho, že napriek všetkým problémom sa album podarilo nahrať a tiež vydať ešte v roku 2024. „(De)formation“ je prakticky následníkom albumu „Make The Reversal“ z roku 2018. Oba albumy boli nahrané v rovnakej zostave, ale album „Make The Reversal“ bol vydaný pod hlavičkou dnes už neexistujúceho vydavateľstva „Slovak Metal Army“, nový album „(De)formation“ si banda na rozdiel svojho predchodcu vydala sama – tak, ako to dnes robí väčšina tuzemských kapiel.
Pôvodná myšlienka bola nahrať, zmixovať a zmastrovať celý album v jednom štúdiu. Na základe skúsenosti s nahrávaním singla k tomuto albumu s názvom „Destruction Precedes Creation“ sa kapela predsa len rozhodla nahrať v štúdiu len bicie nástroje (bolo to konkrétne v Gothoom Studio v Novej Bani) a zvyšok finančných prostriedkov prerozdeliť na kvalitnejší mix aj mastering. Hlavnou motiváciou však neboli len peniaze, ale aj časový komfort a pohoda pri nahrávaní všetkých ostatných nástrojov a možnosť využitia získaných nahrávacích zručností. O mixovanie a mastering celej nahrávky sa po starostlivom výbere PEORTH rozhodol pre Adama Mičinca, ktorý má na svedomí nejednu výbornú slovenskú metalovú nahrávku. Obal (alebo CoverArt) nového albumu je dielom indonézskeho ilustrátora so pseudonymom „Rohip“, ktorý graficky doladila manželka nášho speváka Doda Zaujeca – Petra. Jeho význam korešponduje s textami jednotlivých skladieb. Brána, pred ktorou stojí postava predstavuje zásadnú životnú udalosť človeka. Stretol sa s ňou už určite každý z nás – môže to byť strata milovanej osoby, životné sklamanie z veľkého očakávania, alebo aj niečo pozitívne ako napríklad narodenie dieťaťa, alebo prekonanie ťažkej choroby. Ide teda to udalosť, ktorá nás zmení a ktorá nás ako ľudí trvalo a nenávratne (de)formuje. Rovnako tak postava po prejdení týmto „portálom udalosti“ bude trvale zmenená.
(PR) Peorth (upravil albbert)