Pôsobia na metalovej scéne už viac ako 20 rokov, prešli si viacerými personálnymi zmenami, vydali 3 albumy (a pripravujú štvrtý), v tomto roku už majú za sebou viacero vydarených koncertov. Banda PEORTH, hrajúca (melodický) death metal, si predstavíme v rozhovore, ktorý pripravil Vlado Lauko – na jeho otázky odpovedali Mário a Martin.
Kapela PEORTH vznikla v roku 2002, odohratím prvého koncertu na vrábeľskom festivale Rock Show Vráble. V roku 2004, aj za finančnej pomoci mesta Vráble, nahrala svoje prvé oficiálne CD s názvom „Not Civilized Yet?“. Ak sa nemýlim, tak v tej dobe bol v kapele z aktuálnej zostavy len Mário (gitara) – takže otázka na neho: Ako si spomínaš na začiatky kapely a ako s odstupom času hodnotíš debutový album? Dá sa ešte niekde zohnať? Úprimne povedané, o jeho existencii som sa dozvedel až teraz, keď som sa pripravoval na tento rozhovor. Ako váš debut som vnímal až v poradí druhý album „Escape To Prison“, ku ktorému sa ešte dostaneme…
Mário: Na tú dobu spomínam rád. Nič ma neťahalo k zemi a na druhý deň po koncerte som bol ako rybička, čo sa teraz už povedať nedá (úsmev). Tak bol to boj, nájsť tých správnych muzikantov, ktorí to cítia podobne ako ja, zháňať prachy na nahrávanie, vybavovať a organizovať koncerty a to všetko bez internetu. Veľa nám pomohlo mesto Vráble (skúšobňa, v ktorej sme dodnes, finančná podpora nahrávania, pomoc pri organizovaní koncertov v meste atď.). Album „Not Civilized Yet?“ sme nahrali za jeden víkend v štúdiu, kde pred nami nahrávala len cimbálovka a dychovka. Po celej dedine (Vrbovce) sa roznieslo, že prišla nahrávať nejaká sekta (ha-ha). V tom čase sme mali ako jeden z nástrojov flautu a môj hlas nemal vôbec znieť tak, ako znie na tom albume. Proste mikrofón to nezvládol. Album ti kľudne pošlem v digitálnej forme. CD mám už iba jedno.
Ďakujem, rád si ten album vypočujem. Presuňme sa do roku 2008 – citujem z vášho profilu na bandzone.cz: „…kapela sa na týždeň zatvára do známeho štúdia Exponent a nahráva v poradí druhý album s názvom „Escape To Prison“. PEORTH tu predstavuje svoju novú, melodickú tvár podfarbenú klávesmi, silnými melódiami a technikou, pričom nezabúda ani na death metalové prvky. Nahratím druhého štúdiového albumu sa pre PEORTH končí jedna jeho etapa a začína etapa nová. PEORTH sa tak po samotnej kapele DOOMAS stáva druhou kapelou, ktorá sa pripája k Gothoom Productions. CD vychádza v náklade 700 kusov a kapela sa tak dostáva do povedomia väčšieho počtu ľudí.“ V čom vidíte najväčší posun oproti debutu? Akým spôsobom sa vám podarilo dohodnúť spoluprácu s Peťom Beťkom (Gothoom Production), ako ste s ňou boli spokojní a kam ste sa vďaka nej posunuli?
Mário: Zásadná zmena/posun nastal v personálnom osadení. Hlavne príchodom gitaristu Borisa, s ktorým hráme dodnes. To bol najzásadnejší posun pre kapelu. Chalan, s ktorým sme si sadli aj ľudsky aj hudobne. Len občas po sebe vrčíme (ha-ha). A Peťka Doomasa som spoznal tak, že som mu predával mikrofón a on si ho chcel vyskúšať. Tak začal do neho bručať, no a odvtedy sme kamaráti. S Petrom sa spolupracovalo veľmi dobre. Vždy splnil, čo sľúbil a pomohol nám, ako sa len dalo. Náš album „Escape To Prison“ dostal aj do zahraničia a na mnoho internetových rádií. Za to sme mu nesmierne vďační.
Zatiaľ posledný album „Make the Reversal“ (2018, Slovak Metal Army) znie tvrdšie ako jeho predchodca, je viac gitarový. Usudzujem, že absencia kláves a flauty (ich tóny zneli na predchádzajúcom albume) súvisí s personálnymi zmenami, ktorými si kapela v tomto období prešla… Ako vnímate obdobie tesne po vydaní albumu až po začiatok covidovej pandémie? Mám pocit, že ste boli vcelku koncertne aktívni – na Slovensku aj v Čechách… Ako ste v tej dobe vnímali (väčšinou pozitívne) recenzie na weboch resp. reakcie fanúšikov na koncertoch, predaje CD a pod.? A potom prišla náhla smrť Juraja Haríňa (Slovak Metal Army – R.I.P.)…
Martin: Áno, máš pravdu, „Make the Reversal“ je albumom tvrdším, v novom personálnom obsadení kapely už absentovali klávesy a flauta a za zmenou určite stojí aj prirodzený vývoj kapely. Noví členovia boli ovplyvnení inou hudbou, čím inšpirovali aj pôvodných členov a niečo si zase naopak osvojila nová prichádzajúca krv. Za vznikom „Make The Reversal“ stál zdĺhavý proces, ktorý súvisel jednak s neustálym koncertovaním, zmenami na poste speváka a jednak s tým, že sme sa na druhej strane nikam nasilu neponáhľali. Skúšali sme rôzne štúdia, spravili demo nahrávky, niektoré skladby vyhodili a keď sme si povedali, že je správny čas, album sme na niekoľko etáp nahrali. Pozitívne recenzie nás veľmi potešili. Sú to názory úplne cudzích ľudí a samotný fakt, že v záplave vychádzajúcej hudby si toľko webzineov na nás našlo čas a všetky recenzie boli kladné, je super. Jurovi za vydanie albumu veľmi vďačíme, rovnako ako aj za pomoc pri organizovaní koncertov v Ružomberku. Bol to nesmierne aktívny človek, ktorý žil pre metalovú scénu 24 hodín denne…
Celý rozhovor, ktorý s kapelou pripravil Vlado Lauko (Angelus Fest), si môžete prečítať v tlačenom vydaní časopisu METALSCENAzine VOL. 07/2023, ktorý sa dá objednať na adrese: info@metalscena.sk.